Skip links

Opcje dostępności

Jak rodził się Jonatan?

Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice,

jako mama Marysi i Kuby wiem, jak wiele radości daje rodzicielstwo, ale również jak wiele niesie ze sobą wyzwań. Właśnie z miłości do dzieci i pasji do nauczania zrodził się Jonatan, którego historia rozpoczęła się w 2010 roku. W klimatycznej willi przy ulicy Wyspiańskiego, do złudzenia przypominającej dom, gdzie zamiast wielkich sal znajdowały się przytulne pokoje, edukację rozpoczęła grupa 10 dzieci. Dopełnieniem domowych warunków był piękny, otoczony starodrzewiem ogród – miejsce zabaw i budowania wspólnych relacji.

Rozwój przedszkola przerósł moje najśmielsze oczekiwania, gdyż rok szkolny 2010/2011 kończyliśmy z grupą 55 przedszkolaków. Pełna radości i inspiracji do dalszej pracy kończyłam kolejne szkolenia, a na ich bazie tworzyłam własne programy nauczania, które oparłam o glottodydaktykę czy też treningi pamięci i koncentracji uwagi.

Patrząc z perspektywy czasu, przełomem okazał się pewien słoneczny dzień, w którym to odwiedziły mnie dwie mamy szukające miejsca dla swoich niepełnosprawnych dzieci. Wsłuchując się w historię ich życia, zrozumiałam, z jak wielkimi trudnościami przychodzi im mierzyć się na co dzień. Nie mogąc być obojętna wobec problemów innych, w 2013 roku utworzyłam przy ulicy Rzecznej mały oddział przedszkolny realizujący kształcenie specjalne.

Nowe wyzwanie wymagało ode mnie kolejnych kwalifikacji, dlatego też ukończyłam studia podyplomowe na kierunku oligofrenopedagogika. Mając już odpowiednie przygotowanie teoretyczne, przy ulicy Laskowej otworzyłam pierwsze w Bielsku-Białej przedszkole specjalne, wybudowane z myślą o dzieciach niepełnosprawnych. Otwartość rodziców, wzajemne zaufanie oraz radość płynąca z pracy z dziećmi napędzały mnie do dalszego działania oraz rozwoju placówek, i tak w 2014 roku do trzech oddziałów uczęszczało już 130 przedszkolaków.

Dynamiczny rozwój placówek stawiał na mojej drodze kolejne próby sił. Rodzice naszych wychowanków bezskutecznie poszukiwali odpowiedniego miejsca do kontynuowania edukacji swoich dzieci. To spowodowało, że 1 września 2015 w progach nowo otwartej Niepublicznej Szkoły Podstawowej Jonatan powitaliśmy 27 uczniów. Ogromny sukces naszych placówek dał mi siłę do realizacji jednego z moich marzeń – stworzenia miejsca w pełni dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych, bezpiecznego, przestronnego, a zarazem przyjaznego. Dzisiaj szkoła przy ulicy Błękitnej to nowoczesny budynek, który ma już blisko 4000 m2, a na trzech kondygnacjach kształci się ponad 300 uczniów. Jednak dzięki wydzieleniu odrębnych stref każde dziecko czuje się bezpiecznie i znajduje swoje miejsce.

Tak szybki i olbrzymi rozkwit Jonatana spowodował liczne zmiany w moim życiu. Nigdy jednak nie pozostałam obojętna na potrzeby innych. Dlatego w odpowiedzi na prośby zgłaszane przez rodziców powstały Żłobek Jonatan wraz z przedszkolem przy ulicy Listopadowej oraz przedszkole w Czechowicach-Dziedzicach.

Ważnym aspektem naszego rozwoju jest również edukacja dzieci szczególnie uzdolnionych, którym zapewniamy szereg zajęć dodatkowych, dzięki czemu możemy pochwalić się licznymi sukcesami naszych wychowanków. Staramy się także wspierać talenty uczniów poprzez profilowanie klas i odpowiedni dobór zajęć.

W budowaniu kolejnych miejsc towarzyszą mi wyjątkowi ludzie tworzący zespół Jonatana. Pomagają mi oni realizować zamierzone cele, urzeczywistniać marzenia i definiować nową jakość pracy z dziećmi. Dzisiaj Placówki Oświatowe Jonatan to duże przedsięwzięcie, w skład którego wchodzą dwie szkoły, sześć przedszkoli oraz żłobek. Mimo tak ogromnego rozkwitu jedno pozostaje niezmienne – dla nas zawsze najważniejszy jest mały człowiek, jego dobro, rozwój oraz edukacja. Każdego dnia staramy się zapewnić mu opiekę, bezpieczeństwo oraz wszechstronny rozwój, uwzględniając jego indywidualne potrzeby. Niesie to ze sobą mnóstwo wyzwań, problemów, ale przede wszystkim radości i satysfakcji z wykonywanej pracy. Będąc nowoczesną organizacją stale pozyskujemy fundusze unijne na rozwój naszych placówek, co sprawia, że posiadamy najnowocześniejszy sprzęt do prowadzenia zajęć i terapii.

W spełnianiu marzeń, a często także w ratowaniu zdrowia i życia najbardziej potrzebujących dzieci z naszych placówek, od 2015 roku towarzyszy nam Fundacja Jonatan. Spektakle charytatywne z udziałem Teatru Kwadrat z Warszawy to coroczny punkt w kalendarzu naszych działań. Ogromną popularność zyskała nasza autorska akcja „Z niepełnosprawnością na sam szczyt”, w którą zaangażowały się takie osobistości jak Mariusz Czerkawski, Adam Bielecki, Piotr Gruszka, Aleksandra Jagieło oraz wiele innych znanych osób.

Podsumowując moją kilkunastoletnią drogę zawodową, widzę, jak ogromne znaczenie ma praktyka. Po wielu latach pracy możemy pochwalić się największym doświadczeniem w pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w Bielsku-Białej oraz jednym z największych w kraju. Nadal jednak patrzę w przyszłość, gdyż jestem świadoma czekających nas wyzwań oraz ogromu wymagań i marzeń naszych dzieci. Nie ustaję w poszukiwaniu dalszych dróg rozwoju oraz odpowiedzi na potrzeby dzieci niepełnosprawnych. W planach mam powstanie placówki umożliwiającej dzieciom wejście w dorosłe życie. Jednocześnie nie zapominam, jak wiele w moje życie wniósł kontakt z dziećmi, praca nad nimi, która jednocześnie jest pracą nad sobą.

W imieniu swoim oraz całego zespołu Placówek Oświatowych Jonatan dziękuję Państwu za zaufanie jakim nas obdarzacie.

Z wyrazami szacunku

Agnieszka Michalak
Dyrektorka Placówek Oświatowych Jonatan

jonatan dyrektorka agnieszka michalak

Agnieszka Michalak
Dyrektorka Placówek Oświatowych Jonatan