Skip links

Opcje dostępności

Dni Zdrowia w Bielsku-Białej

Wszystkiego o zdrowym, dobrym życiu będzie można dowiedzieć się 17 i 18 lutego w Bielsku-Białej i regionie. Tak dużego wydarzenia poświęconego profilaktyce zdrowotnej i promocji zdrowego stylu życia w naszym mieście chyba jeszcze nie było. W trzeci weekend lutego w hali widowiskowo-sportowej im. Zbigniewa Pietrzykowskiego przy ul. Karbowej 26 odbędą się organizowane wspólnie przez miasto i powiat bielski Dni Zdrowia.

W sobotę i niedzielę, w godzinach 10.00 – 17.00, placówki medyczne, uczelnie medyczne, samorządy zawodów medycznych, Narodowy Fundusz Zdrowia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna będą oferować bezpłatne badania profilaktyczne, konsultacje medyczne i specjalistyczne prelekcje i wykłady z zakresu promocji i profilaktyki zdrowotnej prezentowane przez wybitnych specjalistów z dziedziny nauk medycznych.

W załączniku można znaleźć propozycje wszystkich placówek i instytucji oraz innych podmiotów biorących udział w Dniach Zdrowia.

Tematyka wykładów jest bardzo szeroka i interesująca. Będzie o zdrowiu psychicznym; zdrowym odżywianiu i zaburzeniach w tym temacie; promieniowaniu, które leczy; profilaktyce nowotworowej; przygotowaniu do badań laboratoryjnych; dbaniu o serce; rozpoznawaniu objawów chorób; znaczeniu wysiłku fizycznego; samobadaniu, a nawet produktach pszczelich, które leczą i jutrze dzisiejszych tatuaży…

Organizatorzy chcą, aby Dni Zdrowia przyczyniły się do jeszcze lepszego uświadomienia mieszkańcom regionu istoty dbania o zdrowie własne i swoich bliskich; aby to wydarzenie wpłynęło na przekonanie, że udział w regularnych badaniach profilaktycznych nie jest przymusem czy obawą, ale odpowiedzialnym działaniem, które pozwoli na szybsze zdiagnozowanie i wyleczenie nieprawidłowości, co w konsekwencji przełoży się na długie i zdrowe życie.

Prelekcje

17 lutego

10.00 mgr Marta Herma, Szpital Pediatryczny-  Zaburzenia odżywienia u dzieci i młodzieży
10.30 dr n. med. Izabele Gumółka, Beskidzkie Centrum Onkologii – Szpital Miejski – Jak przygotować się do badań laboratoryjnych
11.10 mgr Dominika Bijok-Stryj, Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej – Uchroń się przed rakiem – czy jedzenie ma znaczenie
11.50 mgr Ewa Glońska-Strączek, Beskidzka Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych – Zdrowo – nie znaczy nudno
12.30 dr n. med. Klaudiusz Komor, BCO-SM – Jak zadbać o serce w każdym wieku
13.10 dr Grzegorz Wójcik, Bielskie Centrum Psychiatrii – Depresja we współczesnym świecie
14.05 dr n. med. Agnieszka Gorgoń-Komor, BCO-SM – Profilaktyka chorób serca
14.45 lek. med. Lech Wędrychowicz, BCO-SM – Leczenie serca, tarczycy, stawów i kości – terapie izotopowe
15.15 ratownik medyczny Jerzy Klimczok, Bielskie Pogotowie Ratunkowe – Udar, cukrzyca, tężyczka – jak rozpoznać objawy 15.55 mgr Anna Pasierbek, mgr Dominika Borowska, mgr Ewelina Kocemba-Stolarska, lek. Maria Barczyk, Szpital Pediatryczny – Rozwój poczucia własnego JA w adolescencji oraz Być rodzicem nastolatka i nie zwariować, krótki wykład o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży
16.20 prof. dr hab. n. med. Jerzy Sojko, Śląski Uniwersytet Medyczny – Produkty pszczele smakują i leczą

18 lutego

10.00 mgr Marta Herma, Szpital Pediatryczny – Zaburzenia odżywienia u dzieci i młodzieży
10.30 dr n. med. Ewelina Jaksz-Recmanik, Uniwersytet Bielsko-Bialski – Jutro dzisiejszych tatuaży
11.10 dr n. med. Piotr Londzin, Beskidzka Izba Aptekarska – Rola farmaceuty w kontaktach z pacjentem
11.50 mgr pielęgniarstwa Jolanta Radzięta-Jeziorska, Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej – Żyj pełną piersią. Profilaktyka chorób płuc w różnym wieku
12.30 dr n. med. Piotr Zdunek, BCO-SM – Profilaktyka raka piersi
13.00 dr Grzegorz Wójcik, Bielskie Centrum Psychiatrii – Depresja we współczesnym świecie
13.55 dr n. med. Klaudiusz Komor, BCO-SM – Jak zadbać o serce w każdym wieku
14.35 lek. med. Lech Wędrychowicz, BCO-SM – Leczenie serca, tarczycy, stawów i kości – terapie izotopowe
15.05 mgr Agnieszka Pawełko, Uniwersytet Bielsko-Bialski – Samobójstwo plagą XXI wieku
15.45 dr hab. n. med. Bronisława Skrzep-Poloczek, Śląski Uniwersytet Medyczny – Wysiłek fizyczny w zdrowiu i chorobie 16.25 mgr Anna Pasierbek, mgr Dominika Borowska, mgr Ewekina Kocemba-Stolarska, lek. Maria Barczyk, Szpital Pediatryczny – Rozwój poczucia własnego JA w adolescencji oraz Być rodzicem nastolatka i nie zwariować, krótki wykład o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży.